Anasayfa Hakkımızda Kadromuz Kredi Koşulları Mevzuat Foto Galeri İletişim

 KOOPERATİF HABERLER

Gediz Esnaf Kefaletten 250 Bin TL'ye Kadar Kredi İmkanı

    Kütahya'nın Gediz ilçesinde, esnaf ve sanatkarlara 250 bin TL'ye kadar yatırım kredisi verilebildiği bildirildi.

       Gediz Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Akça, TESKOM girişimi ve Halk Bankası aracılığı ile esnaf ve sanatkara kullandırılan yatırım kredilerinin 250 bin TL'ye kadar çıkarıldığını söyledi.

      Esnaf ve sanatkarlara daha önce verilen işletme kredisi miktarının 50 bin TL'ye kadar uygulanabildiğini hatırlatan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Akça, yeni düzenlenen kredi uygulamasıyla imalata yönelik esnaf ve sanatkarların makine teçhizat alımı, işyeri yenileme ve alımı ile şoför esnafının ticari araç alımlarında azami 250 bin TL'ye kadar yatırım kredisi verilmesi imkanı getirildiğini, böylece dar boğaza girmiş tüm üyelerin rahatlatılmış olduğunu belirtti.

      Kooperatif Başkanı Mehmet Akça, 1 ile 5 yıl arası vadeli yeni kredinin, özellikle esnaf ve sanatkarların makine teçhizatlarını yenilemeleri ve işyeri alımları için yeni fırsat ve imkanlar sağladığını, başvuruların 15 gün içinde sonuçlandırılarak, kullanıma sunmaya gayret gösterdikleri bu kredi uygulamasından tüm esnaf ve sanatkarları yararlanmaya davet etti.

    2011 yılında bankaların faiz oranlarının yukarıya doğru artış göstermesinin yanında, Esnaf Kefalet Kooperatiflerinin kredi faiz oranlarının yüzde 6 oranında sabit kalmasının esnaf ve sanatkarın finansal ihtiyaçları doğrultusunda cazip hale getirildiğini dile getiren Kooperatif Başkanı Akça, "Bankaların halen faiz oranlarını yukarıya çekmeleri bizleri daha fazla tercih edilir hale getirmektedir. Bunun yanında kendi kooperatif bünyemizde aldığımız bazı kararlar da esnaf ve sanatkarımızın bizleri tercih etmesine sebep olurken, esnafımıza daha az kredi maliyeti sağlamaktan hepimiz mutluluk duymaktayız. Esnaf ve sanatkarlar tarafından Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığıyla kullanılan kredi miktarında bir önceki yıla göre ciddi artışlar olması memnuniyet vericidir. Geçen yıla oranla sağladığımız kredi desteğinden yararlanmak için müracaat eden esnaflarımızın sayısı yaklaşık yüzde 100 oranında artmış olup, 2011 yılı 10 aylık dönemde esnafımıza 5 milyon lira kredi dağıtarak geçen seneye göre iki katına çıkarmış bulunmaktayız. Kooperatifimize başvuran esnaf ve sanatkarlarımıza 50 bin liraya kadar, kredi şartları uygun olan esnaf ve sanatkarımıza ise 75 bin liraya kadar krediyi 1 ile 4 yıl arası vade yapabiliyoruz. Faiz oranları normalde yüzde 6, ancak temerrüd faizine girdiği zaman yüzde 26'ya ulaşıyor. Arada yaklaşık dört katı gibi bir fark oluyor. Ortaklarımızın buna dikkat etmesi gerekir. Borcun gününde ödenmesi yüksek faizden kurtardığı gibi tekrar kredi alınması veya yenilemesinde kolaylık sağlıyor. Daha önceki uygulamalarda ödemesini yapamayan ortağımıza belli bir süre icra takibi uygulamıyorduk. Şimdi yasa gereği 15 gün içerisinde icraya vermek zorundayız. Hiç bir ortağımızın zor duruma düşmesini istemiyoruz. Yeni iş yeri açan esnafımız, nakliyeci ve minibüsçü esnafının da her zaman kooperatif olarak yanındayız. Erken ödemelerinizde komisyon almıyoruz. En düşük kredi sizin kuruluşunuz olan esnaf kefalet kooperatifindedir. Bize danışmadan yüksek faizlerle kredi alıp borçlanmayınız" dedi

 

   
Kurumsal Bilgiler

Genel Kurul Videoları

Kredi Faiz Oranları

Esnaf olma şartları

Ustalık Belgesi

Mesleki oda kuruluşu

Federasyon Adresleri

Önemli Linkler

İşyeri açarken istenilen belgeler